A szerző pedagógus, tanulásfejlesztés-tréner
A bejegyzés olvasási ideje: 3 perc
Tanulás tanítása otthon – ha a szülő veszi át határozott kézzel a gyermeke tanulásának irányítását, az nem mindig alakul szerencsésen, több szempontból sem. A koopBLOGon rengeteget foglalkozunk az önálló tanulással, annak fontosságával, és a már középtávon jelentkező pozitív hatásaival. Sok gyakorlati tippet is adtunk szülőknek, hogyan tereljék MÁR ALSÓBAN a gyermeket az önállóság irányába (a tanulásban is).
Ha még nem olvastad az önálló tanulásra való neveléssel kapcsolatos egyetlen cikkünket sem, akkor ezt ajánljuk neked: Hogyan vezetsd rá a gyermekedet az önálló tanulásra?
Amiről még nem ejtettünk külön szót, pedig általános probléma, és szülőként minden iskoláskorú gyermeknél napi szinten előfordul – hogy hibázik a házi feladatban. Szebben is írhatott volna, olyan helyesírási hibái vannak, amiről azt gondoltad, hogy már két éve tudja, elnézte a számolást, figyelmetlenül írta le az adatokat… és még lehetne sorolni a hibák listáját és vég nélkül az aggodalmakat, ami ilyenkor a szülő fejében megfordul.
A helyzetre való építő szülői reakció és jó gyakorlat a mai bejegyzésünk konkrét témája:
Így kezeld okosan a hibákat az otthoni és az iskolai tanulóidőben megírt házi feladatban!
Nézzünk előbb néhány alapvetést – amit érdemes szülőként végiggondolnod!
1. Mi számít hibának és mi a NEM HIBA?
Vajon hiba az, ha számunkra nem elég szépen írt, vagy nekünk nem elég igényes az elkészült munka?
A kérdésfeltevésből már kilátszik a lóláb…, mi is a tanulásfejlesztés-tréner véleménye erről. NEM hiba, ez az evidens válaszunk. Javasoljuk, hogy a szépírás-igényesség problémáját legyünk bátrak az iskolai pedagógus hatáskörébe utalni, majd ő kezeli a saját eszközeivel(és megkockáztatjuk, hogy hatékonyabban, mint mi szülők).
Ha megfordul a fejedben, hogy azért küzdj az újraírásért, nehogy rossz jegyet kapjon külalakra (ha van még ilyen), akkor NE TEDD. Alsóban van itt az ideje és helye, hogy a gyermek (még tét és különösebb kár nélkül) megtapasztalja a cselekvés-következmény elvét, és tanuljon belőle.
2. Tanulás tanítása – legyen célunk az Ő sikerélménye a tanulásban!
A hibákra való rámutatással, az elkészült munka javításával, leminősítésével NEM támogatjuk a sikerélményhez való jutást. Ha most azt kérdezed: „Hagyjuk ezek szerint figyelmen kívül, ha hibázik?”, akkor természetesen a válasz NEM, de…
A titok, a különbség a HOGYAN-ban rejlik. Abban, ahogyan a hibára a figyelmét felhívjuk.
Hagyjuk, hogy Ő találja meg a hibáját, vagy megmondjuk, megmutatjuk, kijavítjuk – azaz elvégezzük helyette a munkát? Kinek a sikere lesz, ha átnézi újra a munkáját, és ő maga talál rá arra, amit elrontott, elnézett?
Segíthetünk neki ebben a folyamatban, persze… indirekt módon. Akár játéknak, kihívásnak felfogva az egész hibavadászatot.
3. Hibavadászó játéktipp
Minden elkészült munkát ellenőrizz – akár azokat is, amelyek az iskolai tanulási időben készültek el. Tisztelet a kivételnek, de nem mindig van ideje-érkezése a napközis pedagógusnak minden feladatot tüzetesen átvizsgálni, és a gyerekek minta utáni önellenőrzése sem mindig sikeredik pontosra.
Ha találtál hibát, akkor adj számára támpontot, mit/hol/milyen típusú hibát keressen (elég egy támpontot adni – mindig ami épp releváns).
Pl. fogalmazás, vagy munkafüzetben való írásos munkánál: 1 elírás ezen az oldalon/ az X. számú feladatban/az első bekezdésben/első két sorban stb.
Először nagyobb egységet adj meg – és ha nem találja, akkor szűkítsd a keresés helyét!
Lényeges: CSAK támpontot adj a hibakereséshez, ne konkrétumot!
Így az ő sikerélménye lesz, ha megtalálja!
Plusz tipp: A hibavadászatot lehet játékos köntösbe is öltöztetni, főként a kis alsósok nagyon élvezik, ha a hibakeresést összekapcsoljátok valamilyen állandó felkészülő mozdulattal (pl. imitáljuk, hogy felhúzzuk az íjat és megcélozzuk a hibát!).
JÓ HIBAVADÁSZATOT!
Legyen sikerélmény a tanulás!
Még több gyakorlatban is kipróbált tippet, jól működő otthoni módszert szeretnél?
Jelentkezz a SMART Start Tanulás tanítása Szülői kurzusra online – hogy úgy támogathasd a tanulásban, ahogyan az NEKI hasznos!
Kérek értesítést az új bejegyzésekről a témában!
Ha szívesen olvasnál bevált módszerekről, hogyan támogathatod a gyereked a tanulásban, kövesd a kooplab oldalát a Facebookon is!
Szemezgess a korábbi bejegyzések között: Neked segítenek, hogyan erősítheted, fejlesztheted és támogathatod Őt hatékonyabban, jobban a tanulásban!