Előbb elolvasnám a cikk első részét. Vissza a Motiváló tanulási környezet – 1. rész-hez.
Asztal és szék – a tanulási környezet főszereplői
Az ergonomikus szó az asztal és szék választásnál biztosan előkerül. De mit is jelent tulajdonképpen az, hogy ergonomikus? Idegen szavak szótárában „testet és lelket nem károsító” a jelentése … de ettől nem lesz az ember lánya okosabb.
Kis színes: 1857-ben Wojciech Jastrzebowski lengyel biológus alkotta meg az ergonómia kifejezést. Ő használta először egy publikációjában. Az ergonómia tudományága csak az ’50-es években kezdett kialakulni, a gyári munkások munkahelyi ártalmainak megelőzése kapcsán. A bútor ergonómia pedig a ’80-as években, a számítógépek térhódítása nyomán kelt szárnyra, amikor a bútor tervezőknek az ülőmunka következtében kialakuló egészségügyi panaszokra (hátfájás, nyakfájás, izomgörcs, gerincproblémák stb.) kellett megoldásokat találni.
Asztal – a gyerek munkahelye
Ember legyen a talpán, aki eligazodik a mai asztalkínálatban…
Tudomásul kell venni, hogy nem tudunk az információk 100%-ának birtokában lenni, amikor dönteni kell, meg kell elégednünk a 60-70-%-kal. Tehát ha már voltál néhány boltban, beszélgettél egy-két (vagy szakember vagy inkább nem) eladóval, és feltúrtad az internetet vonatkozó blogbejegyzésekért, akkor eleget tettél.
Kiindulásként: Fontos a munkafelület hossza (de nem érdemes egy m-nél több hellyel számolni, főleg alsóban, mert az úgyis rakodófelületként funkcionál majd), mélysége (60 cm bőven elég), és a képessége, hogy együtt tudjon nőni a gyerekkel. Nekünk az állítható magasságú asztal maximálisan bevált. A sok fióknak nincs sok értelme (saját tapasztalat), a gyerek elfelejti, hova-mit pakolt.
Aminek viszont van jelentősége a tanulás hatékonysága szempontjából, az a rendszerezés, és a rend megtartása az asztalon. Kinek van kedve nekifogni tanulni, ha azzal kell kezdeni, hogy helyet csinálok a füzetnek-könyvnek a káoszban, keresem-hegyezem a ceruzámat, stb.
Szék – fontos az egészséges testtartás kialakítása szempontjából
A szék ergonómiával kapcsolatban az alábbi konkrétumokat érdemes figyelembe venni (ma már minden szék ergonomikus ?). A gyerek széke tehát:
ha teljes háttámlás, akkor a háttámla ne érjen a lapocka alsó csúcsánál magasabbra. Figyeljünk, hogy a háta közepe helyett a derék tájékon támasszon. Legyen állítható a támla magassága. Ha nem teljes háttámlás modellben gondolkodunk (ezt javaslom), akkor is fontos az állíthatóság és a háttámla mérete: a medence felső szélét és a derekat támassza.
az ülőfelületet tudja teljes hosszában végig ülni (ne csak a szék szélén üljön), jó, ha az ülőfelület enyhén a támla irányába lejt,
ne legyen karfája – ami azért fontos, hogy tudjon a lehető legközelebb menni az asztalhoz, így egyenes háttal, a derekát megtámasztva tudjon dolgozni.
legyen fix (tehát nem görgős) – Nem cél, hogy a gyerek ne akarjon a székből felállni, sőt. A görgők veszélyeztethetik a stabil ülést, rossz testtartás kialakulásához vezetnek. Itt ne engedjünk a gyereknek, annak ellenére, hogy biztosan görgős székért könyörög.
legyen állítható az ülőfelület magassága. A stabil ülés szempontjából az a jó, ha a gyerek talpa teljes hosszában leér a padlóra.
Olvasd el, hogyan kellene ülnie a gyereknek a tanulás és az egészséges tartás szempontjából helyesen a széken: Gerinckímélő ülés tanuláskor.
Tanulási környezet – hulladék tárolás
A tanulósarok mellé érdemes egy szemeteskosarat rendszeresíteni kizárólag papírhulladéknak (tehát véletlenül se félig megevett banán vagy használt zsebkendő landoljon ott ?). Két szempontból is fontos:
ceruzái előkészítéséhez jó ha kéznél van egy szemetes, amibe hegyezhet (anélkül, hogy elhagyná a szobáját),
felelősség – a szemetesét magának kell üríteni, levinni és a szelektív gyűjtésről is megtanulhat néhány dolgot, a gyakorlatban.
A hulladéktárolót nem kell túlcizellálni, megteszi akár egy lyukas cserép vagy nem használt nagyobb kaspó is, bélelve.
Nézd végig a képgalériát ötletekért! A képek kattintással nagyíthatók!
forrás: Pinterest, homedesign.com, donnakerrgroup.com
Kérek értesítést az új bejegyzésekről a témában!
Ha szívesen olvasnál bevált módszerekről, hogyan támogathatod a gyereked a tanulásban, kövesd a kooplab oldalát a Facebookon is!
Szemezgess a korábbi bejegyzések között: Neked segítenek, hogyan erősítheted, fejlesztheted és támogathatod Őt hatékonyabban, jobban a tanulásban!