Vajon hogyan tudjuk segíteni, hogy a „szárnyaiban” bízzon, ne pedig a körülmények szerencsés alakulásában? Az önbizalom fontosságáról lesz szó ebben a bejegyzésben, illetve javaslunk stratégiát arra is, hogyan használjátok ki a nyári szünetet, hogy az önbizalomhiányos gyermeknek minél több apró sikerélményt biztosítsatok. Mert – ahogyan egy okos ember plasztikusan fogalmaz: „A magabiztosság egy olyan izom, amit munkával lehet építeni.” (Brendon Burchard)
Az önbizalom fontossága
Összefoglaltuk 5 pontban, miért fontos, hogy a gyereknek legyen egészséges önbizalma:
1. Az egészséges önbizalommal rendelkező gyerek pozitívan ítéli meg saját tulajdonságait és képességeit. Elfogadja saját magát, és könnyebben veszi, ha valami nem úgy sikerül, ahogyan eltervezte. Nem szegi kedvét (legalábbis nem örökre), ha kudarcot vall valamiben. Álhatatosabb, kitartóbb a tanulásban is, könnyebben rávehető új dolgok kipróbálására.
2. Az egészséges önbizalom hozzájárul a sikerélményekhez, akár a tanulásban, akár az élet más területein, pl. a szociális kapcsolatokban. A magabiztos gyerek kockázatvállalóbb, nyitottabb az ismeretlenre, ami új lehetőségekhez, újabb sikeres teljesítményekhez juttathatja.
3. A magabiztos gyerek magában való hite segít a szociális kapcsolatai területén. Bátrabban kiáll magáért, hatékonyabban tudja képviselni véleményét és érdekeit, jobban képes kezelni konfliktusait is. Ez elősegíti az egészséges (egyenrangú) barátságok és kapcsolatok kialakulását, ugyanakkor visszahat az empátiás képessége fejlődésére is.
4. Az egészséges önbizalommal rendelkező gyerekből nagyobb eséllyel válik az életben is magabiztos felnőtt. Önmaga elfogadásával olyan készségei is jobban fejlődnek, mint az önálló gondolkodás, problémamegoldó és döntéshozatali képesség.
5. Az önbizalom csökkenti a szorongás, a negatív belső hang meglétét, és hozzájárul a gyerek mentális egészségének megőrzéséhez. Segít abban, hogy a gyerek kevésbé vegye a szívére mások negatív véleményét vagy kritikáit, könnyebben ugorja át az akadályokat és hatékony kudarckezelési technikákat építsen fel magának.
Összefoglalva tehát az önbizalom segít abban, hogy jól érezze magát a bőrében az iskolában és a szociális kapcsolataiban, így nagyobb eséllyel váljék belőle egy pozitív, önálló és életrevaló személyiség.
Önbizalom-fejlesztés – tényleg a szülők, a mi felelősségünk?
Alakul az magától, mondhatnák ezt sokan… amiben van némi részigazság is. Sok tényező befolyásolja, hogyan alakul a gyerek önmagáról alkotott képe, mint például a környezeti hatások (iskolai környezet, a szociális kapcsolatok), a sikerélmények megléte vagy éppen hiánya, a vele szemben támasztott elvárások, és még lehetne sorolni. A legfontosabb azonban az otthoni környezet, az elfogadó, támogató és biztonságos szülő-gyerek kapcsolat. Ha a gyerek sok biztatást, pozitív megerősítést kap – már apró gyerekkortól – a próbálkozásaira, és a szülők nem kizárólag az eredményeit, hanem az ahhoz vezető útját is értékelik, akkor jó úton vannak egy magabiztos, önön értékeivel tisztában lévő gyerek neveléséhez.
A sikerélményszerzésről azonban tudatosan lehet, sőt kell is a szülőnek gondoskodnia, ha úgy érzi, a gyereke önbizalma támogatásra szorul.
Hogyan teheti ezt aktívan egy felelős szülő?
Lehetőségek biztosításával… hiszen akkor lesz a gyereknek sikerélménye, ha kipróbálja és megtapasztalja magát új, helyzetekben vagy még ismeretlen körülmények között, valami kihívást jelentő dolog elsajátítása során. És mi, ha nem a nyári szünet a legjobb idő erre?
Így gondoskodj arról, hogy minél több sikerélménye legyen a nyáron!
Kérd a Tippeket, amiben részletes útmutatót adunk, hogyan csináld tudatosan! Letölthető anyagokkal, sikerélmény-tudatosító lapokkal, hogy a SIKERES MEGVALÓSÍTÁS a gyerek számára, visszanézve még sokáig öröm lehessen!
A szülői tudatos önbizalom-fejlesztés korai iskolás korban illetve kiskamaszkor elején még könnyen kivitelezhető, a gyerekek ilyenkor jobban elfogadják a szülői irányítást, illetve könnyebben rávehetők akár közös kihívások teljesítésére is.
A Tippekben, letölthető anyagokban találsz ötleteket arra, hogy milyen típusú kihívásokat válassz. Módszereket, hogy, hogyan vedd rá a gyereket, javaslatokat, hogyan tervezzétek meg, és hogyan kövessétek nyomon a megvalósítást.
A tippeket elsősorban az alsós, illetve felső elején járó gyerekek szüleinek ajánljuk!
Ha megvalósítottátok a nyári kihívást, érdemes elindulni a kooplab „Így győztem le magamat a nyáron!” című pályázatán az értékes nyereményekért!
A pályázat egy újabb alkalom arra, hogy a kihívás teljesítésének sikerélményét újra átélje/átéljétek!
Tudj meg többet a pályázatról a gombra vagy a képre kattintva!
Ha szívesen olvasnál bevált módszerekről, hogyan támogathatod a gyereked a tanulásban, kövesd a kooplabot a közösségi médián is!
Szemezgess a korábbi bejegyzések között: Neked segítenek, hogyan fejlesztheted és támogathatod Őt hatékonyabban a tanulásban!